Eduspaces21

Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!
kurs on-line

PL EN

Moduł 4. Szkoła osadzona w kontekście

Każde miejsce osadzone jest w pewnym kontekście i ma swoją przeszłość – ludzi i zdarzenia, które ukształtowały teraźniejszość. Otwarcie się na historię swojego miejsca musi być mądre i odważne. Warto szukać tropów przeszłości i wraz z uczniami dokładnie im się przyglądać. W ten sposób poznajemy samych siebie i uczymy się brać odpowiedzialność za przyszłość.

Wydaje się, że człowiek nie byłby w stanie wymyślić nic bardziej bestialskiego, niż obóz koncentracyjny. A jednak. W latach 1941-1945 istniał w Łodzi hitlerowski obóz koncentracyjny dla dzieci. Jedna ze szkół upamiętnia jego więźniów, nosząc imię Bohaterskich Dzieci Łodzi. Jak rozmawiać o naszych patronach? Jak mądrze i odpowiedzialnie opowiadać o najtrudniejszych kartach historii? Przeczytaj historię łódzkiej szkoły pt. CO Z TĄ EMPATIĄ?

 

Każdy region ma swoje podania, legendy, osoby o niezwykłych biografiach. Zabawmy się w detektywów, wykorzystajmy te ciekawostki i w ten sposób zachęćmy młodych ludzi do poznania lokalnych historii i tradycji. W jaki sposób można wykorzystać detektywistyczne zacięcie uczniów, zapoznać ich metodologią badań społecznych, a przy okazji – dobrze się bawić? Przeczytaj PROJEKT ETNOGRAFICZNY i dowiedz się w jaki sposób jedna ze szkół postanowiła zgłębić lokalną historię.

 

Zadanie

Prawdopodobnie Twoja szkoła ma swojego patrona. Jak w nietypowy sposób możecie uczcić jego pamięć? Przedyskutuj pomysły z uczniami i stwórzcie wspólny projekt.