Eduspaces21

Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!
kurs on-line

PL EN

Moduł 3. Nauka może być ciekawsza

Przestrzeń edukacyjna szkoły powinna się rozciągać poza nią i dawać możliwość korzystania z zasobów edukacyjnych także w domach. Dobrym wsparciem tego procesu są tablety. Warto przeszkolić rodziców z zakresu mobilnych technologii, aby stali się sprzymierzeńcem nauczyciela w edukacji dzieci. Jak przekonać rodziców, że tablet to nie tylko gadżet?

Jak z tym zagadnieniem poradziła sobie jedna z polskich szkół? Przeczytaj poniższy dokument pt. PRACA Z RODZICAMI.

 

Tablet lub smartfon mogą być dobrymi kompanami ucznia w odkrywaniu świata poza szkołą. Multimedialne prezentacje i filmy nie powinny zastępować rzeczywistych eksperymentów możliwych do zorganizowania przez nauczyciela i uczniów. Mogą natomiast służyć do obserwacji i dokumentacji świata, a następnie być wykorzystane do utrwalenia zdobytych wiadomości. W ten sposób samodzielnie konstruujemy nową, niekończącą się przestrzeń wirtualnej edukacji, dostępną dzięki mobilnym urządzeniom.

Jak mobilne urządzenia mogą uruchamiać uczniowską kreatywność? Inspiracje znajdziesz w poniższym dokumencie pt. NARZĘDZIA OBSERWACJI I DOKUMENTACJI OTACZAJĄCEGO ŚWIATA.

 

Nie każdą szkołę stać na zakup urządzeń mobilnych, pozwalających na korzystanie z aplikacji edukacyjnych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest poproszenie uczniów o przynoszenie własnych urządzeń z domu i organizacja lekcji z urządzeniami mobilnymi w wybranym dniu. Dzięki temu następuje znaczące poszerzenie przestrzeni edukacyjnej w szkole.

Jak to zrobić w praktyce? Przeczytaj dokument pt. ZAPRASZAMY DO UCZENIA SIĘ.

 

Zadanie

Zastanów się i zapisz swoje pomysły, w jakim celu i w jaki sposób możesz wpleść w tok nauczania mobilne urządzenia.

Zorganizuj spotkanie z rodzicami, by pokazać możliwości urządzeń mobilnych, jako narzędzi wspierających rozwój. Pierwsze spotkania dobrze zrobić z udziałem uczniów – rodzice przekonają się na własne oczy, z jakim entuzjazmem, zaangażowaniem i motywacją pracują ich dzieci. Należy pokazać rodzicom wszystkie aplikacje, z których korzystają uczniowie i pozwolić im je poznać w praktyce.